Hoshin Kanri Eğitimi

Eğitimin Amacı
Bu eğitimde katılımcılara, şirketlerinin stratejik hedeflerini üç ana başlıkta nasıl yönetebilecekleri, hedeflere nasıl dönüştürebilecekleri ve takip yöntemi öğretilmektedir.
Bunlar;
1. Odaklanmak (Focus): Kritik hedeflerimiz nedir? Nereye doğru koşacağız? Yolumuzdaki engeller nelerdir? 
2. Hizalamak (Alignment):       Bütün oyuncuları aynı sayfa üzerine (harfi harfine) nasıl getiririz? Aynı vizyon ve hedeflere doğru koşmalarını nasıl sağlarız?
3. Hızlı tepki vermek (Quick Response): Problemlere hızlı tepki verebilmek için hedefleri herkes tarafından nasıl görünür hale getiririz? Şirket faaliyetlerini değişen iş koşullarına nasıl adapte edebiliriz?

Eğitimin Süresi
1 Gün / 8 Saat

Eğitim İçeriği
Hoshin Kanri’nin “parlak metal” ve “pusula” gibi farklı anlamları vardır. Bizim tercihimiz, “fırtınada doğru yönde giden gemi”dir. Hoshin Kanri günümüzde birçok sektörde ve şirkette başarıyla uygulanmakta ve bütün çalışanları doğru stratejilere yönlendirmektedir. Strateji yayılımı ile insanlara ne yapacaklarını söylemeyiz, soru sorarız. Emir vermeyiz, dahil ederiz. En önemlisi, anlamalarını sağlarız. Eğer nereye gideceğimizi bilmiyorsak, oraya asla varamayız. “Gerçek Kuzey” başarılması gereken iş ihtiyaçlarını vurgular ve manyetik bir çekme kuvveti uygular. Hoshin Kanri Japonya’ da geliştirilmiş, ABD tekniklerinden Hedeflerle Yönetim’in ve Plan- Do-Check-Act (PDCA) iyileştirme döngüsünün temel alındığı bir planlama sürecidir. Hoshin Kanri uygulayan kuruluşun çalışanları ne yapacaklarını bilmekte ve hedeflerin gerçekleşmesini takip etmektedir. Bugünlerde, üreticilerin hata yapma lüksleri hiç yok. Gemi derin sularda ve fırtına hiç dineceğe benzemiyor. Hoshin Kanri, ekip üyelerini bir araya getirmemizi, odaklanmamızı ve dahil etmemizi sağlayarak kuruluşumuza güç verir.

Hedef Kitle
Üst yönetim, üretim, mühendislik, satın alma, planlama ve kalite yöneticileri, çalışanları, yönetici adayları ve konu uzmanları.